WordPress’te Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

XML site haritasının ne olduğunu ve WordPress web sitenize nasıl ekleyeceğinizi merak ediyor musunuz?

Bir XML site haritası, arama motorlarının web sitenizin içeriğinde kolayca gezinmesine yardımcı olur. Onlara tüm içeriğinizin makinede okunabilir bir biçimde listesini verir.

İnsanlar için yapılan normal bir site haritasından farklı olarak, bir XML site haritası genellikle web sitenizin ziyaretçileri tarafından görülmez.

Bu makalede, XML site haritasının ne olduğunu ve WordPress’te nasıl kolayca bir site haritası oluşturulacağını açıklayacağız.

XML Site Haritası nedir?

Bir XML site haritası, tüm web sitesi içeriğinizi XML biçiminde listeleyen bir dosyadır, böylece Google gibi arama motorları içeriğinizi kolayca keşfedebilir ve dizine ekleyebilir.

2000’li yılların başında, hükümet web siteleri ana sayfalarında “Site Haritası” başlıklı bir bağlantı kullanıyordu. Bu sayfa genellikle o web sitesindeki tüm sayfaların bir listesini içerir.

Bazı web siteleri bugün hala HTML site haritalarına sahipken, genel olarak site haritalarının kullanımı gelişti.

Bugün site haritaları HTML yerine XML biçiminde yayınlanıyor ve hedef kitleleri insanlar değil, arama motorları.

Temel olarak, bir XML site haritası, web sitesi sahiplerinin arama motorlarına web sitelerinde bulunan tüm sayfalardan bahsetmelerinin bir yoludur.

Ayrıca, web sitenize bağlanan bağlantıların diğerlerinden daha önemli olduğunu ve web sitenizi ne sıklıkta güncellediğinizi gösterir.

XML site haritaları, arama motoru sıralamanızı artırmazken, arama motorlarının web sitenizi daha iyi taramasını sağlar. Bu, daha fazla içerik bulabilecekleri ve arama sonuçlarında göstermeye başlayabilecekleri anlamına gelir, böylece bazen daha yüksek sıralamaya çıkarlar.

Neden bir XML Site Haritasına ihtiyacınız var?

Site Haritaları, bir arama motoru optimizasyonu (SEO) açısından son derece önemlidir.

Basitçe bir site haritası ekleme gelmez arama sıralamalarını etkiler. Ancak, sitenizde dizine eklenmemiş bir sayfa varsa, site haritası, arama motorlarına bu sayfa hakkında bilgi vermenin bir yolunu sunar.

Site haritaları, bir bloga ilk başladığınızda veya yeni bir web sitesi oluşturduğunuzda oldukça yararlıdır, çünkü yeni web sitelerinin çoğunun geri bağlantısı yoktur. Bu, arama motorlarının tüm içeriğini keşfetmesini zorlaştırır.

Bu nedenle Google ve Bing gibi arama motorlarının yeni web sitesi sahiplerinin web yöneticisi araçlarında bir site haritası göndermesine izin vermesinin nedeni budur. Bu, arama motoru botlarının içeriğinizi kolayca keşfetmesine ve dizine eklemesine olanak tanır (bundan sonra daha fazlası için).

Site haritaları, popüler web siteleri için de aynı derecede önemlidir. Web sitenizin hangi bölümünün daha önemli olduğunu, hangi bölümlerin daha sık güncellendiğini vb. Vurgulamanıza izin verir, böylece arama motorları içeriğinizi buna göre ziyaret edebilir ve dizine ekleyebilir.

Bu, web sitenizin arama motoru sıralamalarında genel görünürlüğünü artırmaya yardımcı olur.

WordPress’te Site Haritası nasıl oluşturulur?

WordPress’te bir XML site haritası oluşturmanın birkaç yolu vardır. WordPress’te bir XML site haritası oluşturmak için size iki popüler yöntem göstereceğiz ve sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Yöntem 1. Yoast SEO kullanarak WordPress’te bir XML Site Haritası Oluşturma

WordPress’te bir XML site haritası oluşturmanın en kolay yolu, Yoast SEO eklentisini kullanmaktır.

SEO için blog gönderilerinizi optimize etmek için kapsamlı bir araç seti sunan, piyasadaki en iyi WordPress SEO eklentisidir .

Öncelikle, Yoast SEO eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağı ile ilgili adım adım kılavuzumuza bakın .

Aktivasyon üzerine, SEO »Genel sayfasına gidin ve ‘Özellikler’ sekmesine geçin. Buradan, ‘XML Site Haritası’ seçeneğine ilerlemeniz ve açık olduğundan emin olmanız gerekir.

Yoast SEO XML Site Haritası seçeneği

Ardından, değişikliklerinizi saklamak için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklayın.

Yoast SEO’nun bir XML Site Haritası oluşturduğunu doğrulamak için sayfadaki XML Site Haritası seçeneğinin yanındaki soru işaretini tıklayabilirsiniz.

Yoast SEO eklentisi tarafından oluşturulan XML Site Haritasını görüntüle

Ondan sonra, Yoast SEO tarafından oluşturulan canlı XML site haritanızı görüntülemek için ‘XML Site Haritasına Bakın’ bağlantısını tıklayın.

XML site haritanızı, web sitenizin adresinin sonuna sitemap_index.xml ekleyerek de bulabilirsiniz. Örneğin:

https://www.example.com/sitemap_index.xml

Yoast SEO site haritası

Yoast SEO, farklı içerik türleri için birden fazla site haritası oluşturur. Varsayılan olarak, yazılar, sayfalar, yazar ve kategoriler için site haritaları oluşturur.

WooCommerce kullanarak bir çevrimiçi mağaza işletiyorsanız , ürünleriniz için bir site haritası da oluşturur.

Ancak, site haritasını arama motorlarına göndermek söz konusu olduğunda, yalnızca ana site haritası dizin dosyasını göndermeniz gerekir. Bunu daha sonra bu makalede nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Yöntem 2. Google XML Site Haritaları Eklentisi’ni kullanarak WordPress’te bir XML Site Haritası Oluşturma

Bu yöntem, Yoast SEO’nun XML Site Haritaları özelliğini kullanmak istemeyen kullanıcılar için önerilir.

İlk olarak, yapmanız gereken şey Google XML Site Haritaları eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağı ile ilgili adım adım kılavuzumuza bakın .

Etkinleştirildiğinde, eklenti web siteniz için otomatik olarak bir XML Site Haritası oluşturur. Sitenizin adresine sitemap.xml ekleyerek görüntüleyebilirsiniz. Örneğin:

https://www.example.com/sitemap.xml

Google XML Site Haritası eklentisi tarafından oluşturulan site haritası

Eklenti çoğu blog ve işletme web sitesi için kullanıma hazırdır. Ancak, hiçbir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için eklenti ayarlarını gözden geçirmeniz gerekir.

Eklentiyi yapılandırmak için Ayarlar »XML-Site Haritası sayfasına gidin .

Google XML Site Haritası eklenti ayarları

En üstünde, eklenti size durum bilgisi verecek. Eklenti herhangi bir arama motoruna ping yapamıyorsa size bildirecektir.

Eklentiyi arama motorlarına bildirmekten devre dışı bırakabileceğiniz, PHP bellek sınırını artıracağınız vb. Temel seçenekleri inceleyebilirsiniz. Varsayılan ayarlar çoğu WordPress barındırma ortamı için işe yarar .

Sonra, ek sayfalar bölümünü göreceksiniz. Buradan sayfaları XML site haritanıza manuel olarak ekleyebilirsiniz. Web sitenizde WordPress CMS tarafından oluşturulmamış statik HTML sayfaları varsa, bu kullanışlı olur.

Sayfaları manuel olarak ekle

Bundan sonra, eklentinin yazılara nasıl öncelik vereceğini ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak, bir gönderinin önceliğini hesaplamak için yorum sayısını kullanır.

Gönderi önceliği

Eklenti ayarları sayfasının sonraki iki bölümü, WordPress site haritanıza içerik eklemenizi ve hariç tutmanızı sağlar. Örneğin, bir e-Ticaret mağazası işletiyorsanız, o zaman ‘Ürünler’ içerik türünü site haritanıza eklemek istersiniz.

İçeriği site haritasına dahil etme veya hariç tutma

Bundan sonra, site haritası içeriğinizin sıklığını ve önceliğini ayarlayabilirsiniz. Bu değerleri değiştirmek, arama motorları tarafından bir ipucu olarak kabul edilir ve ölçütlerine göre bu etiketleri izlemeyi veya görmezden gelmeyi seçebilirler.

Site haritası içeriğinin sıklığını ve önceliğini ayarlayın

Son olarak, değişikliklerinizi kaydetmek için ‘Seçenekleri Güncelle’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Arama Motorlarına Site Haritaları Hakkında Nasıl Anlaşılır?

Arama motorları bir site haritası bulmakta oldukça zekidir. Ne zaman yeni içerik yayınlarsanız, Google’a ve Bing’e site haritanızdaki değişiklikler hakkında bilgi vermek için bir ping gönderilir.

Ancak, arama motorlarının bulabildiğinden emin olmak için site haritasını el ile göndermenizi öneririz.

XML Site Haritanızı Google’a Gönderme

Google Arama Konsolu, Google tarafından web sitesi sahiplerinin sitelerinin Google arama sonuçlarındaki varlığını izlemesine ve sürdürmesine yardımcı olmak için sunulan ücretsiz bir araçtır.

Site haritanızı Google Arama Konsoluna eklemek, web siteniz yepyeni olsa bile içeriğinizi hızlı bir şekilde keşfetmenize yardımcı olur.

Öncelikle, Google Arama Konsolu web sitesini ziyaret etmeniz ve bir hesap için kaydolmanız gerekir.

Bundan sonra, bir özellik tipi seçmeniz istenecektir. Bir etki alanı veya URL öneki seçebilirsiniz. Kurulumu daha kolay olduğu için URL öneki seçmenizi öneririz.

Mülkiyet türünü seçin

Web sitenizin URL’sini girin ve ardından devam düğmesine tıklayın.

Ardından, web sitesinin sahipliğini doğrulamanız istenecek. Bunu yapmak için birden fazla yöntem göreceksiniz, HTML etiket yöntemini kullanmanızı öneririz.

Google Arama Konsolu, site sahipliğini doğruladı

Sadece ekrandaki kodu kopyalayın ve ardından WordPress web sitenizin yönetici alanına gidin.

Buradan, Üstbilgi ve Altbilgi Ekleme eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağı ile ilgili adım adım kılavuzumuza bakın .

Etkinleştirmeden sonra, Ayarlar »Üstbilgi ve Altbilgi Ekle sayfasını ziyaret etmeniz ve daha önce kopyaladığınız kodu ‘Başlıktaki Komut Dosyaları’ kutusuna eklemeniz gerekir.

Doğrulama kodunuzu başlık bölümüne ekleyin

Değişikliklerinizi saklamak için kaydet düğmesine tıklamayı unutmayın.

Şimdi, Google Arama Konsolu sekmesine geri dönün ve ‘Doğrula’ düğmesini tıklayın.

Google, sitenizdeki doğrulama kodunu kontrol edecek ve ardından Google Arama Konsolu hesabınıza ekleyecektir.

Not: doğrulama başarısız olursa, lütfen önbelleğinizi temizlediğinizden emin olun ve tekrar deneyin.

Şimdi web sitenizi eklediğinize göre, XML site haritanızı da ekleyelim.

Hesap panonuzdan, sol sütundan Site Haritalarına tıklamanız gerekir.

Site Haritası URL’sini Google Arama Konsoluna Ekleme

Bundan sonra, ‘Yeni site haritası ekle’ bölümünün altındaki site haritası URL’nizin son bölümünü eklemeniz ve Gönder düğmesini tıklamanız gerekir.

Google şimdi site haritası URL’nizi Google Arama Konsolunuza ekleyecektir.

Google’ın web sitenizi taraması biraz zaman alacak. Bir süre sonra, temel site haritası istatistiklerini görebilirsiniz.

Bu bilgiler Google’ın site haritanızda bulduğu bağlantı sayısını, kaç tanesinin endekslendiğini, resimlerin web sayfalarına oranını ve daha fazlasını içerir.

XML Site Haritanızı Bing’e Gönderme

Google Arama Konsoluna benzer şekilde, Bing, web sitesi sahiplerinin web sitelerini Bing arama motorunda izlemelerine yardımcı olmak için Bing Web Yöneticisi Araçları da sunar.

Site haritanızı Bing’e eklemek için, Bing Web Yöneticisi Araçları web sitesini ziyaret etmeniz ve bir hesaba kaydolmanız gerekir. Kaydolduktan sonra, web sitenizi ‘Yeni site ekle’ bölümünün altına ekleyebilirsiniz.

Bing Web Yöneticisi araçlarına bir site ekleme

Bir sonraki ekranda, site haritası URL’si dahil olmak üzere web sitesi ayrıntılarınızı girmeniz istenecek.

Site haritanızı Bing’e ekleme

Devam etmek için Gönder düğmesine tıklayın.

Bing şimdi sizden web sitenizin sahipliğini doğrulamanızı isteyecek ve size bunun için birkaç yöntem gösterecektir.

Meta tag metodunu kullanmanızı öneririz. Meta etiket satırını sayfadan kopyalayıp, bilgisayarınızdaki boş bir metin dosyasına yapıştırın.

Bing web yöneticisi araç doğrulaması

Şimdi WordPress web sitenize gidin ve web sitenize Üstbilgi ve Altbilgi Ekleme eklentisini yükleyin ve etkinleştirin .

Etkinleştirmeden sonra, Ayarlar »Üstbilgi ve Altbilgi Ekle sayfasını ziyaret etmeniz ve daha önce kopyaladığınız kodu ‘Başlıktaki komut dosyaları’ kutusuna eklemeniz gerekir.

Bing doğrulama kodu ekle

Değişikliklerinizi saklamak için Kaydet düğmesine tıklamayı unutmayın.

Web Siteniz İçin XML Site Haritalarından Nasıl Yararlanılır?

Artık XML site haritasını Google’a gönderdiğinize göre, web siteniz için nasıl kullanacağınıza bir göz atalım.

Öncelikle, XML site haritasının arama sıralamanızı iyileştirmediğini unutmayın . Ancak, arama motorlarının içerik bulmasına, tarama hızını ayarlamasına ve web sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünü iyileştirmesine yardımcı olur.

Google Arama Konsolu’nda site haritası istatistiklerine dikkat etmeniz gerekiyor. Tarama hatalarını ve arama kapsamı dışında kalan sayfaları gösterebilir.

 

Grafiklerin altıda, Google tarafından hariç tutulan veya eklenmeyen gerçek URL’leri görüntülemek için tablolara tıklayabilirsiniz.

Normal olarak, Google yinelenen içeriği, içeriği olmayan veya çok az içeriği olan sayfaları ve web sitenizin robots.txt dosyası veya meta etiketleri tarafından hariç tutulan sayfaları atlamaya karar verebilir .

Ancak, alışılmadık derecede fazla sayıda dışlanmış sayfa varsa, o zaman herhangi bir içeriği engellemediğinizden emin olmak için SEO eklentisi ayarlarınızı kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Bu makalenin, XML site haritaları ve WordPress siteniz için nasıl bir XML site haritası oluşturulacağı hakkındaki tüm sorularınızı yanıtlamasına yardımcı olacağını umuyoruz. Bu uygulanabilir ipuçlarıyla web sitenizin trafiğini nasıl hızla artıracağınıza dair kılavuzumuzu da görmek isteyebilirsiniz .

 

(Visited 2 times, 2 visits today)

Yorum Ekle