En iyi WordPress Eklentileri 2020

Genellikle en iyi WordPress SEO eklentileri ve önerdiğimiz araçlar hakkında sorular sorulur.

Çünkü arama motorları internetteki çoğu web sitesi için büyük bir trafik kaynağıdır. Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza ve işinizi önemli ölçüde büyütmenize yardımcı olabilir.

Bu yazıda, kullanmanız gereken en iyi WordPress SEO eklentileri ve araçlarını paylaşacağız. Bu araçlardan bazıları benzer işlevler sunar, bu nedenle belirli kullanım durumları için hangisinin en iyi olduğunu vurgulayacağız.

En iyi WordPress SEO eklentileri ve araçları

WordPress SEO Hakkında Eklentiler ve Araçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SEO ipuçlarını okurken veya “en iyi ücretsiz WordPress SEO eklentileri” için arama yaparken, birkaç düzine araç içeren makalelere rastlayacaksınız.

Bu yeni başlayanlar ve teknik olmayan kullanıcılar için oldukça zor olabilir.

Gerçek şu ki, daha yüksek arama sıralaması için üst düzey SEO araçlarına ihtiyacınız yok.

Çoğu blog yazısı (bizimkiler dahil) en popüler SEO eklentilerini paylaşacak olsa da, her bir aracın kullanım durumlarını anlamanız son derece önemlidir.

Örneğin, web sitenizde birden fazla WordPress SEO eklentisi kullanmak istemezsiniz. Yoast, Hepsi Bir Arada SEO, Rank Math ve SEOPress’ten bahsedeceğiz. Eklenti çakışmasını önlemek için yalnızca birini seçmeniz gerekir.

SEMRush, Ahrefs ve diğer birkaç güçlü araçtan bahsedeceğiz, ancak benzer özelliklere sahip olduklarından ilk başladığınızda hepsine ihtiyacınız yok. İşimizde hangi araçları kullandığımızı ve hangi araçların hangi araçların en iyisi olduğunu paylaşacağız.

Bununla birlikte, en iyi WordPress SEO eklentileri ve araçlarından uzman seçimimize göz atalım.

1. Yoast SEO

Yoast SEO

Yoast SEO , piyasadaki en iyi WordPress SEO eklentisidir. Web sitenizi geliştirmenize yardımcı olan eksiksiz bir web sitesi optimizasyon aracı sunar.

Web sitenizdeki tüm yazılara ve sayfalara kolayca SEO başlıkları ve açıklamaları eklemenizi sağlar. Makalelerinize Open Graph meta verileri ve sosyal medya görüntüleri eklemek için de kullanabilirsiniz .

Yoast SEO , tüm web sitesi içeriğiniz için otomatik olarak bir XML site haritası oluşturur ; bu, arama motorlarının web sitenizi taramasını kolaylaştırır. Ayrıca, başka bir SEO eklentisi kullanıyorsanız, SEO verilerinizi kolayca almanıza yardımcı olur.

Daha fazla ayrıntı için, WordPress’te Yoast SEO eklentisinin nasıl kurulacağı ve kurulacağı ile ilgili eksiksiz kılavuzumuza bakın .

Sayfa içi SEO meta başlıklarımızı ve açıklamalarımızı optimize etmek, SEO yönlendirmelerini yönetmek, dizin ayarlarını kontrol etmek, site haritası oluşturmak vb. işlemler için biz sitemiz de  Yoast SEO eklentisini kullanıyoruz.

Bununla birlikte, içerik analizi gibi tüm Yoast SEO özelliklerini kullanmıyoruz, çünkü SEMRush gibi daha kapsamlı bir yazı yardımcısı çözümüyle karşılaştırıldığında yetersiz kaldığını düşünüyoruz.

Bu bizi listede bir sonraki SEO aracına getiriyor.

2. SEMRush

SEMRush

SEMRush piyasadaki en iyi genel SEO aracıdır. Profesyonel SEO uzmanları, pazarlamacılar, blogcular ve her boyuttaki işletme tarafından kullanıldığında, trafiğinizi büyütmek için kapsamlı bir araç seti sunar.

Kolayca sıralayabileceğiniz organik anahtar kelimeleri ve arama terimlerini bulmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, rekabetçi bir araştırma yapmanızı ve rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri aradığını ve bunları nasıl yenebileceğinizi görmenizi sağlar.

SEMRush SEO Yazma Asistanı aracı , odak anahtar kelimeniz için en iyi 10 sonucu elde etmek için web sitenizin içeriğini geliştirmenize yardımcı olur. WordPress ile bütünleşir ve bu size daha fazla SEO dostu içerik yazmanıza yardımcı olur.

Daha fazla bilgi için, web siteniz için anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağına dair eksiksiz kılavuzumuza bakın .

3. Google Arama Konsolu

Google Arama Konsolu

Google Arama Konsolu, Google tarafından web sitesi sahiplerinin sitelerinin Google arama sonuçlarındaki varlığını izlemesine ve sürdürmesine yardımcı olmak için sunulan ücretsiz bir araçtır.

Google web sitenizdeki sayfaları tarayamadığında ve dizine ekleyemediğinde sizi uyarır. Ayrıca, bu tarama hatalarının nasıl düzeltileceği konusunda da yararlı ipuçları alabilirsiniz.

En önemlisi, web sitenizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını, metinleri, ortalama konumu, gösterimleri ve daha pek çok şeyi gösterir. Bu verileri, yalnızca içeriğinizi optimize ederek kolayca daha üst sıralarda yer alabileceğiniz anahtar kelimeler bulmak için kullanabilirsiniz. Bu blog anahtar kelime verilerini yeni blog yazısı fikirleri bulmak için de kullanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için, yeni başlayanlar için kapsamlı Google Arama Konsolu kılavuzumuza bakın.

Yoast SEO, herhangi bir kod yazmadan Arama Konsolu’nu kurmanıza olanak sağlayan kolay bir entegrasyonla birlikte gelir.

MonsterInsights , daha sonra bahsedeceğimiz başka bir araç, kolay erişim için Arama Konsolu raporlarını WordPress panonuza doğrudan getirmenize yardımcı olur.

4. Ahrefler

Ahrefs

Ahrefs , pazarlamacılar, blogcular ve işletmeler için hepsi bir arada bir SEO aracıdır. SEMRush’a popüler bir alternatiftir ve pek çok benzer araç ve özellik sunar.

Anahtar kelime araştırma, rekabet analizi, backlink araştırma, anahtar kelime sıralamasını izlemek ve daha fazlasını yapmanızı sağlar .

Ayrıca, belirli anahtar kelimeleri hedeflerken içeriği iyileştirmenize yardımcı olan ayrıntılı bir içerik analiz aracı da sunar.

Çok büyük bir özellik çakışmasına rağmen, Ahrefs’in gerçekten iyi yaptığı şey backlink analizi. Hangi sitelerin birden fazla rakiple bağlantıda olduğunu görmek için kullanabiliriz, ancak biz değiliz. Bu daha fazla geri bağlantı almamıza ve daha fazla ortaklık kurmamıza yardımcı olur.

Ayrıca, rakiplerimizin hangi içeriğinin, bizim olmadığımız için sıraladığını belirlememize yardımcı olur, böylece daha fazla poz almak için bu konularda içerik oluşturabiliriz.

Son fakat en az değil, Ahrefs, sıralamamızı artırmak için doğru içeriği birleştirmemize ve yükseltmemize yardımcı olan, yinelenen içeriği ve anahtar kelime yamyamlamayı daha iyi tanımlamamıza yardımcı oluyor.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı, hem SEMRush hem de Ahrefs için ödeme yaparız, çünkü her ikisi de belirli kullanım durumları için iyidir.

5. Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Gezegendeki hiç kimsenin, insanların aradığı şeyle ilgili arama devi Google’dan daha fazla fikri yok.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanarak kendi anahtar kelime fikirlerinizi Google’ın kendisinden alabileceğinizi biliyor muydunuz.

Bu ücretsiz araç Google’ın reklamverenlerine ücretsiz olarak sunulmaktadır ve herkes kullanabilir. Temel amacı, reklamverenlere reklam kampanyaları için teklif verebilecekleri anahtar kelimeleri göstermektir.

Ayrıca, reklamverenlerin arama hacmini, sonuç sayısını ve zorluk seviyesini tahmin ederek göstererek doğru anahtar kelimeleri seçmelerine yardımcı olur.

Bir içerik pazarlamacısı veya blog yazarı olarak, bu verileri yüksek arama hacmi, yüksek reklamveren ilgisi ve daha da önemlisi tüm diğer sitelerin kolayca altından geçebileceği anahtar kelimeler içeren anahtar kelimeler bulmak için kullanabilirsiniz.

Bonus: Bu 103 Blog Postuna Okuyucularınızın Seveceği Fikirler (Hile Sayfası) bakın .

6. Hepsi Bir SEO Paketinde

Hepsi bir SEO Paketinde

Hepsi Bir SEO Paketinde web sitenizi geliştirmek için kapsamlı bir araç seti sunan popüler bir WordPress SEO eklentisidir. Kolayca SEO başlığı ve meta etiketleri, açık grafik meta etiketleri, XML site haritaları, resim site haritaları ve daha fazlasını eklemenizi sağlar.

SEO için çevrimiçi mağazanızı optimize etmek için WooCommerce ile birlikte çalışır . Kolay kurulumla birlikte gelir ve bir özellik yöneticisi kullanarak farklı ayarlara erişimi kontrol etmenizi sağlar.

Ayrıca All in One SEO Pack için başlangıç ​​kılavuzumuzu ve All In One SEO Pack ile Yoast SEO karşılaştırmasını görmek isteyebilirsiniz .

Hepsi bir SEO Pack Pro eklentisinde size daha fazla eklentiye erişim sağlar ve pazardaki en popüler ikinci WordPress SEO eklentisi olmasının nedeni olarak Yoast SEO’dan daha uygun fiyatlı bir çözümdür.

Not: Hepsi Bir SEO Paketinde bir Yoast SEO alternatifidir. Unutmayın, sitenizde yalnızca bir WordPress SEO eklentisine ihtiyacınız var.

7. SEOPress

SEOPress

SEOPress başka basit ama güçlü bir WordPress SEO eklentisidir. Meta başlığı, açıklama, açık grafik desteği, resim ve içerik XML site haritaları, yönlendirmeler ve daha fazlası gibi bir SEO eklentisinden bekleyeceğiniz tüm özellikleri içerir.

Yeni başlayanlar için daha kolay kurulum ve daha deneyimli kullanıcılar için gelişmiş kontroller ile birlikte gelir. Özellikleri ve kullanım kolaylığı açısından piyasadaki en iyi WordPress SEO eklentileriyle karşılaştırılabilir.

Bazı kullanıcıların Yoast SEO üzerinden SEOPress’i seçmesinin büyük bir nedeni, premium sürümün çok daha ucuz olması ve benzer özelliklerin çoğuyla birlikte gelmesidir.

Not: SEOPress bir Yoast SEO alternatifidir. Unutmayın, sitenizde yalnızca bir WordPress SEO eklentisine ihtiyacınız var.

8. Sıra Matematik

Rütbe Matematik

Rank Math, web sitenizi arama motorları ve sosyal medya için optimize etmenizi sağlayan hızlı büyüyen, kullanıcı dostu bir WordPress SEO eklentisidir. Bir kurulum sihirbazı ile birlikte gelir ve kurulum sırasında diğer SEO eklentilerinden veri almanıza izin verir.

Blog yazılarınıza kolayca meta başlığı, açıklaması ve Grafiği Aç meta verilerini eklemenizi sağlar. Eklenti ayrıca bir XML site haritası oluşturmanıza, Google Arama Konsolu’na bağlanmanıza ve kullanıcı rollerine göre eklenti özelliklerine erişimi kontrol etmenize olanak tanır.

Not: Rank Math bir Yoast SEO alternatifidir. Unutmayın, sitenizde yalnızca bir WordPress SEO eklentisine ihtiyacınız var.

9. Hepsi Bir Şema Zengin Parçacıklar içinde

Hepsi Bir Şema Zengin Parçacıklar

Zengin Metin Parçacıkları, bir incelemenin altındaki yıldız derecelendirmelerini, açıklamanın yanındaki bir ürünün, resmin veya videonun altındaki fiyatları göstererek web sitenizi arama sonuçlarında öne çıkarmanızı sağlar.

Arama Motorları, bu bilgiyi almak için Schema formatında mevcut verileri kullanır. Hepsi Bir Arada Şema Zengin Parçacıklar, bu Şema meta verilerini web sitenize ekleyerek web sitenizi optimize etmenize yardımcı olur.

İncelemeleri, olayları, insanları, ürünleri, tarifleri , yazılım uygulamalarını, videoları ve makaleleri Schema içerik türleri olarak destekler. Mevcut WordPress SEO eklentinizle birlikte çalışır.

10. KeywordTool.io

Anahtar kelime aracı

Anahtar Kelime Aracı, şu anda mevcut en iyi ücretsiz anahtar kelime araştırma araçlarından biridir. Bir anahtar kelimeyi yazarak yalnızca anahtar kelime fikirleri oluşturmanıza olanak sağlar. Bu anahtar kelime önerileri, Google’ın en çok önerilen özelliğinden derlenmiştir. Ayrıca, Bing, YouTube, Amazon ve diğerlerinden anahtar kelime önerileri gösterir.

Bu anahtar kelime önerileri bir bilgi hazinesidir. Ayrıca, ödeme planlarına yükselterek arama hacmi, tıklama başı maliyet ve her bir anahtar kelime için diğer verileri de alabilirsiniz.

11. Kırık Bağlantı Denetleyicisi

Kırık Bağlantı Denetleyicisi

Bozuk bağlantılar sitenizin SEO’sunu etkileyebilir ve kullanıcılarınız için kötü bir deneyim yaratabilir. Bir süredir bir blog kullanıyorsanız, zaman zaman bozuk linkler için sitenizi kontrol etmeli ve bunları düzeltmelisiniz.

Broken Link Checker, WordPress sitenizde kopuk bağlantılar bulmanızı sağlayan ücretsiz bir WordPress eklentisidir. Daha sonra bu bağlantıları yazılarınızı bile düzenlemeden düzeltebilirsiniz. WordPress’teki kırık linkleri Broken Link Checker ile nasıl çözeceğimizle ilgili eğiticimize bakın .

Çok kullanışlı bir eklenti ve tamamen ücretsiz. Tek dezavantajı kaynak yoğun olabilir ve WordPress barındırma sunucunuzu yavaşlatabilir olmasıdır . WP Engine gibi bazı barındırma sağlayıcıları bu eklentiyi zaten engelledi.

Çok fazla içeriğiniz varsa, bu eklenti sitenizi yavaşlatabileceğinden, kopuk bağlantı tespiti için Ahrefs aracını kullanıyoruz, çünkü web sitemizin her zaman hızlı olduğundan emin olmamıza yardımcı oluyor.

Bonus: Yönlendirme , bozuk linkleri web sitenizdeki uygun bir sayfaya yönlendirmenize yardımcı olan ücretsiz bir eklentidir.

12. SEOquake

Seoquake

SEOquake, web sitesi sahipleri için kullanışlı bir SEO aracıdır. Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera ve Safari web tarayıcıları için bir tarayıcı eklentisi olarak kullanılabilir.

Herhangi bir web sitesi için SEO ile ilgili bilgi sağlar. Bu veri sayfa sağlığı, yaş, en son güncelleme, Alexa sıralaması ve daha birçok parametre içermektedir. SEO uzmanları tarafından en çok indirilen tarayıcı eklentilerinden biridir.

Bunun dışında, SEOquake araç çubuğu bir anahtar sözcük yazdığınızda size aynı veri arama sonuçlarını gösterebilir. Farklı anahtar kelimeler için rekabeti ölçüyorsanız, bu bilgiler son derece yararlı olabilir. Arama sonuçlarını CSV biçiminde indirebilir ve kendi excel arama verisi sayfalarınızı hazırlayabilirsiniz.

WordPress Web Sitesi Sahipleri İçin Bonus Eklentiler

Bu araçlar, web sitenizi SEO için optimize ederken size ek avantaj sağlar. Kendilerini SEO aracı olarak tanıtmazlar, ancak her web sitesi için gereklidir ve web sitenizin arama performansında önemli bir rol oynarlar.

13. WP Roketi

WP-Roket

Site hızı arama sıralamasında önemli bir faktördür. Bu yüzden SEO’nuzu etkilemediğinden emin olmak için web sitenizin hızını ve performansını izlemeniz gerekir .

Web sitenizin hızını artırmanın en kolay yolu, önbelleğe almayı sağlamaktır. WP Roket , piyasadaki en iyi WordPress önbellek eklentisidir ;

Alternatif: WP Süper Önbellek

14. MonsterInsights

MonsterInsights

Birçok yeni başlayan, pazarlama kararlarını vermek için en iyi tahminlere güveniyor. Web sitenizin SEO stratejisini geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri kolayca aldığınızda bunu yapmanız gerekmez.

MonsterInsights , WordPress için oynanan Google Analytics eklentisidir. Google Analytics’i WordPress’e kolayca yüklemenizi sağlar ve WordPress panonuzda insan tarafından okunabilen raporlar gösterir.

Kullanıcılarınızın nereden geldiğini, en iyi içeriğinizin, kullanıcıların web sitenizde neler yaptıklarını ve daha fazlasını gösterir. Ayrıca, hangi ürünlerin popüler olduğunu ve nerede müşteri kaybettiğinizi görerek WooCommerce SEO’nuzu izlemenizi sağlar .

Bonus ipucu: İşinizi büyütmek için web sitenizde başka hangi pazarlama verilerini izlemeniz gerektiğini görün .

Umarız bu makale, web siteniz için en iyi WordPress SEO eklentilerini ve araçlarını bulmanıza yardımcı olmuştur. Web sitenizin trafiğini kolayca artırmak için kanıtlanmış ipuçlarımızı da görmek isteyebilirsiniz .

(Visited 1 times, 1 visits today)

Yorum Ekle